Kalundborg Kommune

Bjergsted

Arkivnr.326-07
ArkivnavnBjergsted Lokalhistorisk Forening og Arkiv
Adresse"Åvangen" Centervej 13
4470 Svebølle
Telefon59 29 14 08
Emailbjergstedarkiv@live.dk
OmrådeAvnsø, Bjergsted, Bregninge, Føllenslev, Sejerø, Særslev, Viskinge sogne
Åbningstidertors 14-17, lukket juli måned
Hjemmesidewww.bjergstedarkiv.dk
Facebook

Gørlev

Arkivnr.326-06
ArkivnavnGørlev Lokalhistoriske Arkiv
AdresseAlgade 14
4281 Gørlev
Telefon58 86 23 65
Emailgoerlevlokalarkiv@mail.dk
OmrådeTidl. Gørlev Kommune med sognene Svallerup, Gørlev, Bakkendrup, Drøsselbjerg, Kirke Helsinge, herunder Reersø kirkedistrikt
Åbningstidertirs 14-16 samt 2. tirs i md 19-21
Hjemmesidewww.goerlevlokalarkiv.dk
Facebookfacebook.com/goerlevlokalarkiv

Hvidebæk

Arkivnr.326-05
ArkivnavnHvidebæk Lokalhistoriske Arkiv
AdresseHovedgaden 19 Ubby
4490 Jerslev Sj.
Telefon61 76 10 10
Emailinfo@hvidebaek-arkiv.dk
OmrådeJorløse, Ll. Fuglede, Rørby, St. Fuglede, Ubby og Værslev sogne i Kalundborg Kommune
Åbningstidertirs 13-16
Hjemmesidewww.hvidebaek-arkiv.dk
Facebook

Høng

Arkivnr.326-08
ArkivnavnHøng Lokalhistoriske Arkiv
AdresseOdinsvej 27
4270 Høng
Telefon59 53 50 40
Emailchristina.madsen@kalundborg.dk
OmrådeTidl. Høng kommune med sognene Buerup, Reerslev, Sæby, Hallenslev, Finderup, Gierslev, Solbjerg og Ørslev
Åbningstidertirs 10-13, ring gerne før besøg, samt efter aftale
Hjemmesidewww.hongarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Kalundborg

Arkivnr.326-01
ArkivnavnKalundborg Lokalarkiv
AdresseVolden 1
4400 Kalundborg
Telefon59 51 40 70
Emaillokalhistoriskarkiv@ka-net.dk
OmrådeVor Frue, Nyvang, og Aarby sogne i Kalundborg Kommune
Åbningstidertors 14-17 samt 1. lør i md 10-12
Hjemmesidewww.kalundborg-lokalarkiv.dk
Facebookwww.facebook.com/Kalundborg Lokalarkiv

Foto mangler

Raklev

Arkivnr.326-03
ArkivnavnRaklev Lokalarkiv
AdresseElledevej 59 Raklev
4400 Kalundborg
Telefon61 11 05 70
Emailraklevlokalarkiv@privat.dk
OmrådeRaklev sogn i Kalundborg Kommune
Åbningstidertirs 19-21, samt efter aftale med arkivleder
Hjemmesidewww.raklevlokalarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Røsnæs

Arkivnr.326-04
ArkivnavnRøsnæs Lokalhistoriske Arkiv
AdresseSandåsvej 3 Ulstrup
4400 Kalundborg
Telefon
Emailroesnaesarkiv@live.dk
OmrådeDet gamle Røsnæs Sogn
Åbningstiderman 14-16, lukket i skolernes ferier
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Tømmerup

Arkivnr.326-02
ArkivnavnTømmerup Sogns Lokalhistoriske Forening
AdresseTømmeruphallen Tømmerupvej 20 Spangsbro
4400 Kalundborg
Telefon59 50 75 01
Emailtoemmerup@mail.dk
OmrådeTømmerup sogn i Kalundborg Kommune
Åbningstidertirs 9-11.30 samt efter aftale, lukket i juli måned
Hjemmesidewww.toemmerupsogn.dk
Facebook

Foto mangler