Kerteminde Kommune

Dalby

Arkivnr.440-07
ArkivnavnDalby Sogns Lokalhistoriske Arkiv
AdresseDalby Bygade 50
5380 Dalby
Telefon
Emaildalbylokalarkiv@jubii.dk
OmrådeDalby sogn i Kerteminde Kommune
Åbningstider1. tors i md 19-21
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Drigstrup

Arkivnr.440-09
ArkivnavnDrigstrup Sogns Lokalsamling
AdresseDrigstrup Bygade 46
5300 Kerteminde
Telefon65 32 18 42
Emailsnekkeled@dlgmail.dk
OmrådeDrigstrup sogn i Kerteminde Kommune
Åbningstiderman 19-20 eller efter aftale
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Kerteminde

Arkivnr.440-01
ArkivnavnKerteminde Egns- og Byhistoriske Arkiv
AdresseKertemindeegnens Museer Strandgade 5
5300 Kerteminde
Telefon65 32 37 27
Emailarkiv@ostfynsmuseer.dk
OmrådeKerteminde kommune
Åbningstiderman-tors 13-16
Hjemmesidewww.ostfynsmuseer.dk
Facebook

Foto mangler

Kølstrup

Arkivnr.440-05
ArkivnavnKølstrup Sogns Lokalhistoriske Arkiv
AdresseKølstrup Præstegård Kølstrup Bygade 25
5300 Kerteminde
Telefon65 39 11 17
Emailkoelarkiv@gmail.com
OmrådeKølstrup sogn i Kerteminde Kommune
Åbningstider1. tirs og 3. tors i md 19-22
Hjemmesidewww.koelstrup.dk
Facebook

Foto mangler

Langeskov

Arkivnr.440-03
ArkivnavnLangeskov Lokalhistoriske Arkiv
AdresseBiblioteket Jernbanegade 14
5550 Langeskov
Telefon65 15 11 36
Emaillangeskovarkiv@hotmail.com
OmrådeBirkende, Marslev og Rønninge Sogne i Kerteminde Kommune
Åbningstiderons 15-17
Hjemmesidewww.123hjemmeside.dk/Langeskovlokalhistoriskearkiv
Facebook

Mesinge

Arkivnr.440-10
ArkivnavnMesinge Sogns Lokalhistoriske Forening
AdresseFynshovedvej 162
5370 Mesinge
Telefon65 34 17 43/28 35 17 73
Email
OmrådeMesinge sogn
Åbningstider2. tors i md 10-12
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Munkebo

Arkivnr.440-02
ArkivnavnMunkebo Lokalhistoriske Arkiv
AdresseMunkebo Bibliotek Lindøalleen 47
5330 Munkebo
Telefon65 15 11 26
Emailmail@munkeboarkiv.dk
OmrådeMunkebo sogn i Kerteminde Kommune
Åbningstiderti rs10-12 eller efter aftale m/bibl.
Hjemmesidewww.munkeboarkiv.dk
Facebook

Revninge

Arkivnr.440-06
ArkivnavnRevninge Sogns Lokalhistoriske Arkiv
AdresseRevninge Sognegård Revninge Bygade 61, post adr. Revninge Bygade 50
5300 Kerteminde
Telefon51 82 03 55
Emailrevninge@live.dk
OmrådeRevninge gl. Sogn, Søvang, "Sibirien" og Lundsgaard
Åbningstiderfra 1. aug. og året ud er arkivet lukket grundet flytning
Hjemmesidewww.revningelokalarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Rynkeby

Arkivnr.440-11
ArkivnavnRynkeby Sogns Lokalhistoriske Arkiv
AdresseRynkeby Forsamlingshus Rynkeby Bygade 53
5350 Rynkeby
Telefon
Email
OmrådeRynkeby sogn i Kerteminde Kommune
Åbningstider3. tors i md 19.30-22
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Stubberup

Arkivnr.440-04
ArkivnavnStubberup Sogns Lokalhistoriske Arkiv
AdresseMartofte Sognegård Fynshovedvej 486
5390 Martofte
Telefon
Emailstubberuplokalarkiv@msn.com
OmrådeStubberup sogn i Kerteminde Kommune
ÅbningstiderFørste tirsdag i måneden 19.30 - 21.00
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Viby [Kerteminde]

Arkivnr.440-08
ArkivnavnViby Lokalhistoriske Arkiv
AdressePræstegården Viby Bygade 26
5370 Mesinge
Telefon
Emailvsla.viby@gmail.com
OmrådeViby sogn i Kerteminde Kommune
Åbningstider2. tors i md 19-21 samt efter aftale
Hjemmeside
Facebook