Sønderborg Kommune

Broagerland

Arkivnr.540-04
ArkivnavnBroagerlands Lokalarkiv
AdresseStoregade 33
6310 Broager
Telefon74 44 93 51
Emailarkivet.broagerland@gmail.com
OmrådeBroager Kommune ALT post sendes til Orla Kristensen privat
Åbningstidertirs 15-17 eller efter aftale
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Danfoss History

Arkivnr.15-07
ArkivnavnDanfoss Historisk Arkiv
AdresseNordborgvej 82
6430 Nordborg
Telefon29 49 51 63
Emailmeister@danfoss.com
OmrådeDanfoss
ÅbningstiderEfter aftale
Hjemmesidewww.danfoss.com/denmark/othersites/dha/danfoss+historisk+arkiv.htm
Facebook

Egen

Arkivnr.540-03
ArkivnavnEgen Sogns Lokalhistoriske Forening
AdresseSommervej 17 Guderup
6430 Nordborg
Telefon74 45 93 01
Emailarkiv@esla.dk
Områdedet gl. Egen Sogn
Åbningstider1.tors i md 16-18
Hjemmesidewww.esla.dk
Facebook

Foto mangler

Graasten

Arkivnr.540-05
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv for Graasten By og Egn
AdresseAhlmannsparken Ahlefeldvej 4
6300 Gråsten
Telefon42 38 70 89
Emailpost@graastenarkiv.dk
OmrådeGråsten, Adsbøl, Rinkenæs og Kværs sogne
Åbningstiderman 14-16, tors 16-18 eller efter aftale
Hjemmesidewww.graastenarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Hørup

Arkivnr.540-09
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv for Hørup sogn
AdresseVestervej 42, kld.
6470 Sydals
Telefon74 40 48 84 i åbningstid
Emailkaelderarkiv@post.tele.dk
OmrådeHørup sogn
Åbningstiderman 13.30-16.30, lukket i juni, juli, august, samt skoleferier
Hjemmesidewww.skla.dk
Facebook

Foto mangler

Kegnæs

Arkivnr.540-12
ArkivnavnLokalhistorisk Forening for Kegnæs Sogn
AdresseNørre Landevej 59 Kegnæs
6470 Sydals
Telefon74 40 49 66
Emailkegnaesarkivet@gmail.dk
OmrådeHalvøen Kegnæs
ÅbningstiderÅbent 1. mandag i måneden kl. 15-17 (gælder året rundt)
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Lysabild

Arkivnr.540-13
ArkivnavnLysabild Sognehistoriske Forening
AdresseLysabildgade 42
6470 Sydals
Telefon21 46 35 14
Emaillysabildarkiv@gmail.com
OmrådeLysabild Sogn
ÅbningstiderFørste torsdag i måneden kl. 18-20 og efter aftale
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Nordborg

Arkivnr.540-06
ArkivnavnLokalhistorisk Forening for Nordborg-området
AdresseLøjtertoft 32
6430 Nordborg
Telefon74 45 08 29
Emailhistorisknordborg@mail.dk
OmrådeNordborg, Oksbøl, Havnbjerg Kirkesogne
Åbningstiderman 14-17, lukket i juli og ml. jul og nytår
Hjemmesidewww.historisknordborg.dk
Facebook

Sundeved

Arkivnr.540-07
ArkivnavnLokalhistorisk Forening for Sundeved
AdresseBakkensbro 6 Ullerup
6400 Sønderborg
Telefon29 63 79 75
Emailsundevedarkiv@gmail.com
OmrådeNybøl, Sottrup, Ullerup og Adsbøl sogne
Åbningstiderman 9-11, ons 15-17, samt efter aftale
Hjemmesidewww.sundevedarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Svenstrup

Arkivnr.540-02
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv for Svenstrup Sogn
AdresseSkolevænget 14 Stevning
6430 Nordborg
Telefon74 45 63 28
Emailsvenstruparkiv@skla.dk
OmrådeSvenstrup Sogn
Åbningstider1. og 3. man i md 14-17, samt efter samtale
Hjemmesidewww.svenstruparkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Sønderborg-Dybbøl

Arkivnr.540-15
ArkivnavnSønderborg-Dybbøl Arkiv
AdresseAsylvej 1
6400 Sønderborg
Telefon74 43 27 10
Emailsdbg.arkiv@bbsyd.dk
OmrådeDybbøl, Mariekirkens, og Christianskirkens Sogne
Åbningstiderman 9-12, ons 15-17
Hjemmesidewww.skla.dk
Facebook

Foto mangler

Tandslet

Arkivnr.540-08
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv for Tandslet sogn
AdresseErtebjergvej 2 Tandslet
6470 Sydals
Telefon74 40 77 49
Email
OmrådeTandslet sogn
Åbningstider1. tors i md 19-21, 3. tors i md 14-17 og 19-21
Hjemmesidewww.tandslet.dk
Facebook

Foto mangler

Ulkebøl

Arkivnr.540-01
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv Ulkebøl
AdresseTorvet 12 Ulkebøl
6400 Sønderborg
Telefon74 42 93 66
Emailulkeboel.arkiv@bbsyd.dk
OmrådeUlkebøl Sogn
Åbningstidertirs 9.30-12, ons 19.30-21
Hjemmesideskla.dk/ulkeboel
Facebook

Foto mangler