Tønder Kommune

Agerskov

Arkivnr.550-08
ArkivnavnAgerskov Sogns Lokalhistoriske Arkiv
AdresseBytoften 34
6534 Agerskov
Telefon74 83 31 91
Emailaglokalhistarkiv@gmail.com
OmrådeAgerskov Sogn
ÅbningstiderTirs 15-17, samt efter aftale med leder eller formand, lukket i skoleferier
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Arrild

Arkivnr.550-09
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv for Arrild Sogn
AdresseMultihuset Skærbækvej 16, Arrild
6520 Toftlund
Telefon
Emailinfo@arrild-lokalarkiv.dk
OmrådeArrild Sogn
ÅbningstiderFørste mandag i hver måned
Hjemmesidewww.arrild-lokalarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Branderup-Rurup

Arkivnr.550-07
ArkivnavnBranderup-Rurup Lokalhistoriske Arkiv
AdresseFriskjærvej 4A
6535 Branderup J
Telefon73 83 53 57
Emailper.erno@sport.dk
OmrådeGl. Branderup Sogn
Åbningstiderons 19-21.30
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Bredebro

Arkivnr.550-02
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv i Bredebro
AdresseLangagervej 64
6261 Bredebro
Telefon
Emaillokalarkiv@msn.com
OmrådeDøstrup, Randerup, Ballum, Sønder Skast og Bredebro sogne
Åbningstidertirs 13-16.30
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Døstrup

Arkivnr.550-06
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv for Døstrup & Mjolden Sogne
AdresseLandevejen 20 Døstrup
6780 Skærbæk
Telefon74 75 45 35
Emaildostrup@dostrup-lokalhistoriske-arkiv.dk
OmrådeDøstrup og Mjolden sogne
Åbningstiderhver man 18-20
Hjemmesidewww.dostrup-lokalhistoriske-arkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Højer

Arkivnr.550-03
ArkivnavnHøjeregnens Lokalhistoriske Arkiv
AdresseMøllegade 12
6280 Højer
Telefon74 78 24 04 (kun i åbningstiden)
Emailhlarkiv@gmail.com
OmrådeVisby, Daler, Højer, Emmerlev og Hjerpsted sogne
Åbningstiderman 14.30-17 samt efter aftale
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Løgumkloster

Arkivnr.550-10
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv for Løgumkloster Kommune
AdresseMellemgade 4
6240 Løgumkloster
Telefon29253012
Emailhistoriskforening@lokalhistorisk-arkiv-6240-lgkl.dk
OmrådeDen gamle Løgumkloster Kommune, Løgumkloster landsogn, Øster Højst sogn, Nørre Løgum sogn og Bedsted sogn
ÅbningstiderMandag kl. 19:30-21:00 Lørdag kl. 10:00-12:00
Hjemmesidewww.lokalhistorisk-arkiv-6240-lgkl.dk
Facebook

Foto mangler

Rømø

Arkivnr.550-04
ArkivnavnRømø Lokalarkiv
AdresseVestervej 9 Toftum
6792 Rømø
Telefon74 75 50 44
Emailflf-a@outlook
OmrådeRømø, ny Tønder Kommune
Åbningstider1. tirs i md 14-16 eller efter aftale
Hjemmesidewww.roemoelokalarkiv.dk
FacebookRømø Lokalhistorisk Forening og Arkiv

Tønder

Arkivnr.550-01
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv for Gl.-Tønder Kommune
AdresseRichtsensgade 10
6270 Tønder
Telefon74 72 33 26
Emailmail@lha-toender.dk
OmrådeTønder, Ubjerg, Abild, Møgeltønder og Hostrup sogne
ÅbningstiderTirsdag kl. 10-12 og onsdag kl. 13-17
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler