Aabenraa Kommune

Bov

Arkivnr.580-02
ArkivnavnBov Lokalarkiv
AdresseBov Bibliotek Bovvej 4
6330 Padborg
Telefon73 76 80 90
Emailbovbib@aabenraa.dk
OmrådeBov og Holbøl Sogne
Åbningstiderman og tors 13-18, tirs,ons 10-18, fre 10-15. Frivillige hver anden tirs 14-16
Hjemmesidewww.aabenraabib.dk
Facebook

Foto mangler

Bovrup-Varnæs

Arkivnr.580-06
ArkivnavnBovrup-Varnæs Sognearkiv
AdresseBytoften 13 Bovrup
6200 Aabenraa
Telefon74 68 00 83
Emailarkivet@bovrup-varnaes-sognearkiv.dk
OmrådeVarnæs Sogn
Åbningstiderman 14-16 i vinterhalvåret, samt efer aftale
Hjemmesidewww.bovrup-varnaes-sognearkiv.dk
Facebook

Burkal

Arkivnr.580-11
ArkivnavnBurkal Sogns Lokalarkiv
AdressePebersmarkvej 4 Rens
6372 Bylderup Bov
Telefon
Email
OmrådeBurkal Sogn
ÅbningstiderFredag kl. 14-17
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Dansk Bibliotek for Sydslesvig

Arkivnr.13-02
ArkivnavnArkivet ved Dansk Centralbibliotek for Sydslesvig
AdresseNorderstr. 59, 24939 Flensborg Dansk adr. Postboks 528
6330 Padborg
Telefon0049 461 86 97 190
Emailmrn@dcbib.dk
OmrådeSydslesvig
Åbningstiderma-to 10-16 eller efter aftale
Hjemmesidewww.dcbib.dk/forskningsafdelingen
Facebookhttps://www.facebook.com/Mindretalsarkiv-1167113770001225/?fref=ts

Foto mangler

Ensted

Arkivnr.580-05
ArkivnavnEnsted Sogns Lokalhistoriske Arkiv
AdresseStubbæk Skolegade 1
6200 Aabenraa
Telefon
Emaileslfa@mail.dk
OmrådeEnsted Sogn
Åbningstidertors14-16
Hjemmeside
Facebook

Feldsted [Aabenraa]

Arkivnr.580-04
ArkivnavnHistorisk forening for Felsted sogn
AdressePatsches Hus Præstegårdsvej 4, Felsted
6200 Aabenraa
Telefon
Emailinfo@felsted-arkiv.dk
OmrådeFelsted sogn
Åbningstiderons 14:30 - 17:00
Hjemmesidewww.patscheshus.dk
Facebook

Kliplev

Arkivnr.580-07
ArkivnavnLokalhistorisk Forening for Kliplev Sogn
AdresseSkolegade 4 Kliplev
6200 Aabenraa
Telefon73 61 79 79
Emailkliplevarkiv@mail.dk
OmrådeKliplev Sogn
Åbningstidertors i lige uger kl. 15-17 1. ju-31.sept. ti. og fre 15-17
Hjemmesidewww.aabenraaarkiver.dk
Facebook

Foto mangler

Ravsted

Arkivnr.580-09
ArkivnavnLokalhistorisk Fællesarkiv for Ravsted Sogn
AdresseRavsted Hovedgade 64
6372 Bylderup-Bov
Telefon32 15 98 06
Emaillokalhist.arkiv.ravsted@hotmail.com
OmrådeRavsted Sogn
Åbningstiderons 15-18
Hjemmesidewww.museum-sonderjylland
Facebook

Foto mangler

Rigsarkivet

Arkivnr.10-05
ArkivnavnRigsarkivet Aabenraa
AdresseHaderslevvej 45
6200 Aabenraa
Telefon74 62 58 58 (Man-tors kl. 9-15, Fre kl. 9-13. Lør kl. 9-15 (første og sidste lør i måneden i perioden 1. okt. til 31. mar))
Emailmailbox@sa.dk
OmrådeRigsarkivet Aabenraa's samlinger indeholder arkivalier fra lokale og regionale myndigheder og institutioner i området fra Kongeåen til landegrænsen.
ÅbningstiderLæsesalen er åben tirs til tors kl. 9.00-16.00. Fre kl. 9.00-13.00. Lør kl. 9-16 (første og sidste lør i hver måned i perioden 1. oktober til 31. marts). Vejledning tirs-tors/lørdag kl. 9.00-15.00, fre kl. 9.00-12.00. Tjek ændringer i vores åbningstider på hjemmesiden.
Hjemmesidewww.sa.dk
Facebookwww.facebook.com/pages/Rigsarkivet/343310818492?fref=ts

Rødekro

Arkivnr.580-08
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv i Rødekro
AdresseBorgerhuset, Østergade 40C
6230 Rødekro
Telefon73 66 29 19
Emaillokalhistoriskarkiv@youmail.dk
OmrådeHoptrup, Hjordkær, Rise, Øster Løgum, Hellevad og Egvad sogne
Åbningstiderman 15-17
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Tinglev

Arkivnr.580-03
ArkivnavnTinglev Lokalarkiv
AdresseTinglev Bibliotek, Tinglev Midt 2
6360 Tinglev
Telefon73 76 72 97 (bibl.)
Email
OmrådeBjolderup, Uge, Bylderup og Tinglev sogne
Åbningstiderman 9-12
Hjemmesidewww.aabenraabib.dk
Facebook

Foto mangler

Aabenraa

Arkivnr.580-01
ArkivnavnMuseum Sønderjylland, ISL-Lokalhistorie
AdresseHaderslevvej 45
6200 Aabenraa
Telefon74 62 58 60
Emailisl@museum-sonderjylland.dk
OmrådeSønderjylland
Åbningstiderman-tors 9-16, fre 9-12
Hjemmesidewww.museum-sonderjylland.dk
Facebook

Foto mangler