Vejle Kommune

Bredsten

Arkivnr.630-11
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv Bredsten Sogn
AdresseBallevej 9
7182 Bredsten
Telefon
Email
OmrådeBredsten sogn i Ny Vejle Kommune
Åbningstider1. tirs i md 14-16, 2. tors i md 19-21 eller efter aftale
Hjemmesidewww.lokalhistoriskarkivbredsten.dk
Facebook

Foto mangler

Børkop

Arkivnr.630-07
ArkivnavnBørkop Lokalhistoriske Arkiv
AdresseÅgade 6
7080 Børkop
Telefon75 86 60 27
Emaillohiarkiv@gmail.com
OmrådeSognene Gauerslund, Gårslev, Skærup og Smidstrup
Åbningstidertirs 14-17
Hjemmesidewww.borkophistorie.dk
Facebook

Foto mangler

Egtved

Arkivnr.630-08
ArkivnavnEgtved Lokalhistoriske Arkiv
AdresseTybovej 2
6040 Egtved
Telefon40 17 61 60
Emailegtved-arkiv@vejle.dk
OmrådeEgtved sogn
Åbningstidertors 13-17, samt tirsdage efter aftale
Hjemmesidewww.vejlearkiverne.dk
Facebook

Foto mangler

Engum

Arkivnr.630-16
ArkivnavnEngum Sogns Lokalhistoriske Forening
AdresseEngumvej 79 Engum
7120 Vejle Ø
Telefon
Emailskibsholt@gmail.com
OmrådeEngum Sogn herunder Bredal og Assendrup
Åbningstideroktober til april 1. onsdag i måneden kl. 15-16
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Give

Arkivnr.630-06
ArkivnavnGive Lokalhistoriske Arkiv
AdresseDonneruplundvej 2
7323 Give
Telefon75 73 93 75
Emailgem@gem.dk
OmrådeGive, Givskud, Lindeballe, Ringive, Øster Nykirke, Gadbjerg, Thyregod og Vester sogne i Vejle Kommune
ÅbningstiderTirs 13-16
Hjemmesidewww.gem.dk
Facebook

Foto mangler

Grejs

Arkivnr.630-02
ArkivnavnGrejs Lokalhistoriske Arkiv
AdresseFælleshuset Sdr. Bygade 9, Grejs
7100 Vejle
Telefon40 27 31 88
Emailformand@grejslokalarkiv.dk
OmrådeGrejs sogn i Vejle Kommune
Åbningstider1. mandag kl. 14-17 2. lørdag kl 11-14 Lukket i skoleferier og helligdage
Hjemmesidewww.grejslokalarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Jelling

Arkivnr.630-05
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv i Jelling
AdresseByens Hus Møllegade 10
7300 Jelling
Telefon
Emailkarco@vejle.dk
OmrådeJelling, Kollerup,Vindelev &Hvejsel-Ildved Sogne
Åbningstidertirs 10-14 og efter aftale
Hjemmesidewww.jellingbib.dk
Facebook

Foto mangler

Nørup

Arkivnr.630-09
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv og Forening for Nørup Sogn
AdresseNørup Skole, kælderen Indgang i den lille skolegård Tørskindvej 3 Ny Nørup
7182 Bredsten
Telefon
Emailnoeruplokalarkiv@gmail.com
OmrådeNørup sogn i Vejle Kommune
Åbningstiderefter aftale
Hjemmesidewww.noeruplokalarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Randbøl

Arkivnr.630-10
ArkivnavnRandbøl Sogns Lokalarkiv
AdresseGrindstedvej 30
7184 Vandel
Telefon75 88 54 89
Emailrslm.vandel@gmail.com
OmrådeRandbøl Sogn
Åbningstiderhver torskl 10-16, samt efter aftale, lukket juli md, samt kirkelige helligdage
Hjemmesidewww.rsml.dk
Facebook

Foto mangler

Smidstrup

Arkivnr.630-17
ArkivnavnSmidstrup og Omegns Lokalhistoriske Arkiv
AdressePræstegårdsvej 74
7000 Fredericia
Telefon30 11 83 33/75 94 23 67
Emailsmidstrupoma@gmail.com
OmrådeSmidstrup Sogn
Åbningstideranden tirs i md 15-17, samt efter aftale
Hjemmesidewww.smidstrupmuseum.dk
Facebook

Vejle

Arkivnr.630-01
ArkivnavnVejle Stadsarkiv
AdresseVedelsgade 17
7100 Vejle
Telefon+45 76 8120 00
Emailvba@vejle.dk
Område
Åbningstidermandag-torsdag 10-16 fredag 10-12
Hjemmesidewww.vejlestadsarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Kort

Øster Starup

Arkivnr.630-04
ArkivnavnØster Starup Lokalhistoriske Arkiv
AdresseØster Starup Skole Ådalsvej 66, Gravens
6040 Egtved
Telefon
Emailoesterstaruplokalarkiv@gmail.com
OmrådeØster Starup sogn
ÅbningstiderHver man 9-11 og 1. man i md 18-20, undtagen i skolernes ferier
Hjemmesidewww.osterstarup.lokalarkiver.dk
Facebook

Foto mangler