Syddjurs Kommune

Ebeltoft

Arkivnr.706-01
ArkivnavnEbeltoft Byhistoriske Arkiv
AdresseKirkegade 30
8400 Ebeltoft
Telefon86 34 49 77
Emailhts@museumoj.dk
OmrådeEbeltoft, Dråby, Tved, Agri, Egens, Knebel, Rolsø, Vistoft og Helgenæs sogne
Åbningstiderman, tirs, tors 10-15
Hjemmeside
Facebook

Lime

Arkivnr.706-05
ArkivnavnLime Egnsarkiv
AdresseLimegårdsvej 2 Lime
8544 Mørke
Telefon86 97 41 54/21 24 24 15
Emaillimeegnsarkiv@ma-net.dk
OmrådeLime Sogn
Åbningstiderførste tors i hver md kl 14-16.30 og 19-21(juni, juli og august efter aftale)
Hjemmesidewww.limeegnsarkiv.dk
Facebook

Midtdjurs

Arkivnr.706-02
ArkivnavnMidtdjurs Lokalarkiv
AdresseTorvet 5
8581 Nimtofte
Telefon86 39 21 66
Emailmidtdjurslokalarkiv@mail.dk
OmrådeNimtofte, Tøstrup, Nødager, Kolind, Ebdrup, Skarresø, Marie Magdalene og Koed sogne
ÅbningstiderOnsdag kl. 14.00-17.00 eller efter aftale
Hjemmesidewww.midtdjurslokalarkiv.dk
Facebook

Mols

Arkivnr.706-06
ArkivnavnMolsarkivet
AdresseKnebel Bygade 40A
8420 Knebel
Telefon24 63 02 61
Emailmolsarkivet@molsportalen.dk
OmrådeAgri, Egens, Helgenæs, Knebel, Rolsø, Tved og Vistoft Sogne. (Molsskolens distrikt)
Åbningstiderhver ons 19-21.30
Hjemmesidewww.molsarkivet.dk
Facebook

Mørke

Arkivnr.706-07
ArkivnavnMørke Sogn i Gl. tid
AdresseSkolevej 19
8544 Mørke
Telefon86 37 73 30
Emailmoerke.arkiv@gmail.com
OmrådeMørke By
Åbningstidersidste tirs i hver md 16-20, lukket juli, august og december
Hjemmesidewww.moerkesognigltid.dk
Facebook

Rosenholm

Arkivnr.706-03
ArkivnavnRosenholm Egnsarkiv
AdresseTingvej 33
8543 Hornslet
Telefon87 53 60 16
Emailrosenholmegnsarkiv@gmail.com
OmrådeHvilsager, Mygind, Krogsbæk, Skørring, Søby, Skader, Halling og Hornslet sogne
Åbningstidertirs og tors 15-17, lukket i juli
Hjemmesidewww.rosenholmegnsarkiv.dk
Facebook

Rønde

Arkivnr.706-08
ArkivnavnRønde Egnsarkiv
AdresseLufthavnsvej 10
8410 Rønde
Telefon
Emailroendeegnsarkiv@gmail.com
OmrådeRønde
Åbningstiderhver ons 19-21.30, samt 1. man i md 14-17. Lukket 1. apr.-30. sept.
Hjemmeside
Facebook

Syddjurs

Arkivnr.706-09
ArkivnavnSyddjurs Kommunearkiv
AdresseHovedgaden 77
8410 Rønde
Telefon87 53 50 18
Emailkommunearkiv@syddjurs
Område
Åbningstider
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler