Skanderborg Kommune

Fruering-Vitved

Arkivnr.746-03
ArkivnavnFruering-Vitved Lokalarkiv
AdresseVirring Skole, Gadebakken 5, Virring
8660 Skanderborg
Telefon86 92 61 65 i åbningstiden
Emailfrueringvitved@skanderborgmuseum.dk
OmrådeFruering og Vitved sogne i Skanderborg Kommune
Åbningstiderman 14-17, lukket i juli
Hjemmesidewww.skanderborghistoriskearkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Galten

Arkivnr.746-05
ArkivnavnGalten Lokalarkiv
AdresseGalten Bibliotek, Torvet 7
8464 Galten
Telefon87 94 28 95 ( i åbn. tid)
Emailgalten@skanderborgmuseum.dk
OmrådeGalten, Sjelle, Skivholme, Skjørring, Skovby, Stjær og Storring sogne i Skanderborg Kommune
Åbningstiderman 14-16, tors 16-18 (vejledning), man-tors 13-19, fre 10-16 (læsestue kan benyttes)
Hjemmesidewww.skanderborgmuseum.dk
Facebook

Foto mangler

Hørning

Arkivnr.746-04
ArkivnavnHørning Lokalarkiv
AdresseHøjboskolen Toftevej 53 A
8362 Hørning
Telefon87 94 28 77 i åbn. Tid
Emailhoerning@skanderborgmuseum.dk
OmrådeHørning, Blegind og Adslev sogne
Åbningstidertors 9-12, samt efter aftale på tlf. 60 24 22 84
Hjemmesidewww.skanderborgmuseum.dk
Facebook

Foto mangler

Ry

Arkivnr.746-02
ArkivnavnRy Lokalarkiv
AdresseGudrunsvej 1
8680 Ry
Telefon86 89 12 82
Emailinfo@skanderborghistoriskearkiv.dk
OmrådeRye, Dover, Låsby, Alling, Tulstrup og Ry sogne
Åbningstiderman 10-12, tirs 14-16
Hjemmesidewww.skanderborghistoriskearkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Skanderborg

Arkivnr.746-01
ArkivnavnSkanderborg Historiske Arkiv
AdresseAdelgade 46
8660 Skanderborg
Telefon86 52 41 90
Emailarkiv@skanderborgmuseum.dk
OmrådeSkanderborg Kommune
Åbningstidertirs-tors 10-16 eller efter aftale
Hjemmesidewww.skanderborghistoriskearkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Veng

Arkivnr.746-06
ArkivnavnVeng Lokalarkiv
AdresseVeng Fællesskole Søballevej 2
8660 Skanderborg
Telefon87 94 22 47 når åben
Emailveng@skanderborgmuseum.dk
OmrådeVeng-Mesing Sogn
Åbningstiderons 9-12, samt efter aftale på tlf 86 52 28 06, lukket i skoleferier
Hjemmesidewww.skanderborgmuseum.dk/Veng_Lokalarkiv-306.aspx
Facebook

Foto mangler