Mariagerfjord Kommune

Als

Arkivnr.846-04
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv for Als og Omegn
AdresseBiblioteket Vikingvej 2
9560 Hadsund
Telefon
Emailkontakt@lokalarkivetials.dk
OmrådeAls sogn i Mariagerfjord Kommune
Åbningstider1. og 3. man i md 19-21 samt efter aftale
Hjemmesidewww.lokalarkivetials.dk
Facebook

Foto mangler

Arden

Arkivnr.846-02
ArkivnavnArden Lokalhistorisk Arkiv
AdresseBluhmensgade 19
9510 Arden
Telefon60 49 23 27
Emailardenarkiv@gmail.com
OmrådeOue, Valsgård, Astrup, Rostrup, Rold, Arden og Vebbestrup sogne
Åbningstidertirs 13-17, samt efter aftale, lukket juli
Hjemmesidewww.ardenarkiv.dk
Facebook

Assens

Arkivnr.846-06
ArkivnavnAssens Samlingen
AdresseStoregade 52 Assens
9550 Mariager
Telefon
Emailassamarkiv@gmail.com
OmrådeFalslev og Vindblæs sogne i Mariager Kommune
Åbningstideronsdag 14-16 og 19-21, lukket juli
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Hadsund

Arkivnr.846-07
ArkivnavnHadsund Egnssamling
AdresseRosendalsallé 8
9560 Hadsund
Telefon60 60 38 38
Emaildennislybech@adslhome.dk
OmrådeHadsund, Visborg og Vive sogne
Åbningstiderifølge aftale med leder
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Hvornum

Arkivnr.846-01
ArkivnavnLokalhistorisk Forening og Arkiv for Hvornum Sogn
AdresseKlejtrupvej 26 Hvornum
9500 Hobro
Telefon
Email
OmrådeHvornum Sogn
Åbningstidertirs13-16 samt sidste lør i md 14-17
Hjemmeside
Facebook

Mariager

Arkivnr.846-03
ArkivnavnLokalarkivet Mariager
AdresseKirkegade 4C
9550 Mariager
Telefon35 11 30 02
Emaillam@lokalarkivetmariager.dk
OmrådeMariager, By og - landsogn Hem, Sem, Vester Tørslev og Svenstrup sogne
Åbningstidertors 16-18
Hjemmesidewww.lokalarkivetmariager.dk
Facebook

Skelund

Arkivnr.846-08
ArkivnavnSkelund Lokalhistoriske Forening
AdresseElkærvej 2 Skelund
9560 Hadsund
Telefon
Emailskelundlokalh@gmail.com
OmrådeSkelund Sogn
Åbningstiderman 14-17
Hjemmeside
Facebook

Veddum

Arkivnr.846-05
ArkivnavnVeddum Lokalhistoriske Arkiv
AdresseVeddum Hovedgade 42, 1. sal Veddum
9560 Hadsund
Telefon38 19 69 76
Emaillok.veddum@gmail.com
OmrådeVeddum og omegn i Mariagerfjord Kommune
Åbningstiderman 19-21 og efter aftale
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler