Herning Kommune

Aulum-Haderup

Arkivnr.657-10
ArkivnavnAulum-Haderup Lokalhistoriske Arkiv
AdresseKulturhuset, Markedspladsen 1
7490 Aulum
Telefon51702941
Emailbibhmj@herning.dk
OmrådeAulum-Haderup gl. Kommune
ÅbningstiderMandag 13-17 eller efter aftale
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Gjellerup

Arkivnr.657-01
ArkivnavnLokalhistorisk Samling for Gjellerup Sogn
AdressePalle Fløesvej 28
7400 Herning
Telefon96 28 88 60
Emailarkivgjellerup@herning.dk
OmrådeGjellerup sogn i Herning Kommune
Åbningstidertors 16-18
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Herning

Arkivnr.657-02
ArkivnavnDet Lokalhistoriske Arkiv i Herning
AdresseMuseumsgade 32 st.
7400 Herning
Telefon96 28 88 56/51702941
Emailarkivherning@herning.dk
OmrådeHerning Kommune
ÅbningstiderTirsdag 9-13 og torsdag 15-18 samt efter aftale
Hjemmesidewww.herningbib.dk/lokalhistorie
Facebook

Foto mangler

Kibæk

Arkivnr.657-13
ArkivnavnKibæk Lokalhistoriske Arkiv
AdresseAlhuset Kastanjealle 27
6933 Kibæk
Telefon
Emailarkivkibaek@herninghistorie.dk
OmrådeAssing sogn i Ny Herning Kommune
Åbningstidertirs 15-17, lukket i juli
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Sdr. Felding

Arkivnr.657-15
ArkivnavnSdr. Felding Lokalhistoriske Arkiv
AdresseNørregade 11
7280 Sdr. Felding
Telefon
Emailmail@sdrfeldingarkiv.dk
OmrådeSdr. Felding sogn
ÅbningstiderHver tors15.30-17.30, der er lukket i skolernes ferie.
Hjemmesidewww.sdrfelding.dk
Facebook

Foto mangler

Skarrild-Karstoft

Arkivnr.657-14
ArkivnavnSkarrild-Karstoft Museum og Lokalarkiv
AdresseHovedgaden 40 Skarrild
6933 Kibæk
Telefon
Emailarkivskarrild@gmail.com
OmrådeSkarrild sogn i Herning Kommune
Åbningstidersøn 14-16 eller efter aftale. Lukket fra 20 dec. - 31 jan.
Hjemmesidewww.skarrild.dk
Facebook

Foto mangler

Skibbild-Nøvling [Herning]

Arkivnr.657-06
ArkivnavnSkibbild-Nøvling Lokalhistoriske Arkiv
AdresseBurgårdsvej 8
7480 Vildbjerg
Telefon97 13 31 29
Emailarkivnoevling@herning.dk
OmrådeNøvling sogn
Åbningstiderman 14-17 eller efter aftale
Hjemmesidewww.skibbild-noevling.dk
Facebook

Foto mangler

Sunds

Arkivnr.657-04
ArkivnavnSunds Lokalhistoriske Arkiv
AdresseSunds Hovedgade 50 (I biblioteket)
7451 Sunds
Telefon
Emailarkivsunds@herning.dk
OmrådeSunds, Simmelkær, Ilskov sogne
ÅbningstiderTirsdag kl. 16-18 Lukket i skolernes ferie
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Timring

Arkivnr.657-07
ArkivnavnLokalarkivet for Timring Sogn
AdresseBurgårdsvej 8
7480 Vildbjerg
Telefon51 50 07 97/97 13 19 64
Emailarkivtimring@herning.dk
OmrådeTimring-Tiphede Sogn
Åbningstiderman 15-17 og eller lukket i skoleferier
Hjemmeside
Facebook

Vildbjerg

Arkivnr.657-12
ArkivnavnVildbjerg Lokalhistoriske Arkiv
AdresseBurgårdsvej 8
7480 Vildbjerg
Telefon21969854
Emailarkivvildbjerg@gmail.com
OmrådeDet gamle Vildbjerg Sogn i Herning Kommune
ÅbningstiderMandage 15-17
Hjemmesidewww.vildbjergarkiv.dk
Facebookhttps://www.facebook.com/groups/1796808637244973/

Vind

Arkivnr.657-08
ArkivnavnVind Lokalhistoriske Arkiv
AdresseHolstebrovej 20
7500 Holstebro
Telefon97 43 01 15
Emailarkivvind@herning.dk
OmrådeVind sogn
ÅbningstiderOnsdage 14.00 - 17.00, eller efter aftale
Hjemmesidewww.vindlokalarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Vinding [Herning]

Arkivnr.657-11
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv for Vinding Sogn
AdresseKultur- og Idrætscenteret, Vognstrupvej 11
7550 Sørvad
Telefon
Emailarkivvinding@herning.dk
OmrådeVinding sogn i Trehøje Kommune
Åbningstider1. tirs i md. 19-21, øvrige tirs 15-17
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Ørnhøj

Arkivnr.657-09
ArkivnavnØrnhøj Lokalhistoriske Arkiv
Adressec/o Trehøje museum og kulturhus, Søndermarksvej 2, 6973 Ørnhøj
6973 Ørnhøj
Telefon42 40 28 30
Emailarkivleder@jane-krause.dk
OmrådeØrnhøj Abildå
Åbningstidersøndage 14.00-16.00 (eller efter aftale)
Hjemmesidewww.ornhoj-arkiv.dk
Facebookwww.facebook.com/OrnhojLokalarkiv/

Foto mangler

Ørre-Sinding

Arkivnr.657-05
ArkivnavnSinding-Ørre Lokalhistoriske Arkiv
AdresseØrre Byvej 83
7400 Herning
Telefon97 28 79 41
Emailarkivsindingoerre@herninghistorie.dk
OmrådeØrre, Sinding sogne i Herning Kommune
Åbningstiderman17-19
Hjemmesidewww.sinding-oerre-midtpunkt.dk
Facebook

Foto mangler