Svendborg Kommune

Drejø

Arkivnr.479-08
ArkivnavnDrejø Sogns Lokalarkiv
AdresseDrejø Brovej 14 Drejø
5700 Svendborg
Telefon40 36 58 27
Emaildrejoarkiv@gmail.com
OmrådeDrejø, Skarø,Hjortø og Birkholm
Åbningstider1. ons i md 14-16, samt efter aftale. Lukket fra maj-oktober.
Hjemmesidewww.drejøarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Egebjerg

Arkivnr.479-10
ArkivnavnEgebjerg Lokalhistoriske Forening- Arkiv
AdresseVestre Stationsvej 2
5762 Vester Skerninge
Telefon62 24 42 15
Emailegebjerg.lhf@gmail.com
OmrådeLunde, Stenstrup, Kirkeby, Hundstrup, Ollerup, Ulbølle, Vester/Øster Skerninge sogne
Åbningstiderman 15.30-17, 1. man i md 19-21. Juli lukket
Hjemmesidewww.schackarkiver.dk
Facebook

Foto mangler

Egense

Arkivnr.479-07
ArkivnavnEgense-Rantzausminde Lokalarkiv
AdresseSkovsbovej 338, 1. sal
5700 Svendborg
Telefon61 76 33 34
Emailegerantz@gmail.com
OmrådeEgense sogn
ÅbningstiderHver den første tirsdag i måneden fra 19-20 eller efter aftale
Hjemmesidewww.egense-lokalarkiv.dk
Facebookhttps://www.facebook.com/groups/egerantz/

Friskolearkivet

Arkivnr.11-05
ArkivnavnFriskolearkivet
AdresseSvendborgvej 15 Ollerup
5762 Vester Skerninge
Telefon31 79 18 32/62 24 39 66
Emaillis.toelberg@gmail.com
Område
ÅbningstiderSkiftende og efter aftale på tlf. 31791832 eller mail: lis.toelberg@gmail.com
Hjemmeside www.friskolearkivet.dk
Facebook

Gudme

Arkivnr.479-09
ArkivnavnGudme Lokalhistoriske Forening og Arkiv
AdresseStorkehavevej 7
5884 Gudme
Telefon27 21 48 41
Emailforening@gudmelokalarkiv.dk
OmrådeGudme, Brudager, Gudbjerg, Hesselager, Oure og Vejstrup sogne i Svendborg Kommune
Åbningstiderons 17.30-20 samt efter aftale. Lukket i juli måned
Hjemmesidewww.gudmelokalarkiv.dk
Facebook

Skaarup

Arkivnr.479-03
ArkivnavnSkaarup Sogns Lokalhistoriske Arkiv
AdresseKulturhuset Åbyvejen 43
5881 Skaarup
Telefon52 14 88 76
Emailarkivetskaarup@gmail.com
OmrådeSkaarup sogn i Svendborg Kommune
Åbningstider1. man i md 17-18 eller efter aftale
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Svendborg

Arkivnr.479-01
ArkivnavnSvendborg Byhistoriske Arkiv og Søfartsarkiv
AdresseGrubbemøllevej 13
5700 Svendborg
Telefon62 17 68 21
Emailbyhistoriskarkiv@svendborgmuseum.dk
OmrådeSvendborg Kommune- og Gl. købstad- og Toldsted
Åbningstidertirs og tors 13-16, og efter aftale
Hjemmesidewww.svendborgmuseum.dk
Facebook

Foto mangler

Sørup og Sct. Jørgens

Arkivnr.479-05
ArkivnavnSørup og Sct. Jørgens Lokalhistoriske Arkiv
AdresseVestre Skole Gyldenbjergvej 31
5700 Svendborg
Telefon
Emailssj.arkiv@gmail.com
OmrådeSørup og Sct. Jørgens sogne i Svendborg Kommune
ÅbningstiderHber mandag kl. 19-21 Lukket i skoleferierne
Hjemmesidessj-lokalarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Thurø

Arkivnr.479-04
ArkivnavnThurø lokalhistoriske Forening
AdresseBergmannsvej 70, 1. sal Thurø
5700 Svendborg
Telefon62 20 63 67
Emailinfo@thuroarkiv.dk
OmrådeØen Thurø, Svendborg Kommune
Åbningstidertirs 14-18 samt efter aftale. Aftale kan laves tirs mellem 9-18, samt på mail
Hjemmesidewww.thuroarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Tved

Arkivnr.479-06
ArkivnavnTved Lokalhistoriske Arkiv
AdresseSkolevej 6, 1. sal Tved
5700 Svendborg
Telefon62 22 64 34/29 61 64 30
Emailtvedarkiv@svendborg.dk
OmrådeTved sogn i Svendborg Kommune
Åbningstider1. tirs i md 14.30-16.00 samt efter aftale med arkivlederen
Hjemmesidewww.tvedarkiv.dk
Facebook

Tåsinge

Arkivnr.479-02
ArkivnavnTaasinge Lokalhistoriske Arkiv
AdresseBiblioteksvej 1 Landet
5700 Svendborg
Telefon
Emailtaasingearkiv@gmail.com
OmrådeTaasinge
Åbningstidertirs 19-21 eller efter aftale
Hjemmesidewww.taasinge-museum.dk
Facebook

Foto mangler