Haderslev Kommune

Bevtoft-Tirslund

Arkivnr.510-02
ArkivnavnLokalhistorisk Forening for Bevtoft og Tirslund sogne
AdresseBevtoft Skole Krygersvej 45
6541 Bevtoft
Telefon
Email
OmrådeBevtoft-Tirslund gamle sogne
ÅbningstiderÅbent man 14.30-16.30 I LIGE UGER, undtaget skoleferier
Hjemmesidewww.historiskarkivbevtoft.dk
Facebook

Foto mangler

Brdr. Gram

Arkivnr.15-08
ArkivnavnBrødrene Gram's Historiske Arkiv og Museum
AdresseDanmarksgade 16
6500 Vojens
Telefon73 54 01 03
Emailinfo@broedrene-gram.dk
Område
Åbningstiderman - ons 9-12, samt efter aftale
Hjemmesidewww.broedrene-gram.dk
Facebook

Foto mangler

Fjelstrup

Arkivnr.510-03
ArkivnavnFjelstrup Lokalhistorisk Forening
AdresseRosenvang Avnøvej 7 Fjelstrup
6100 Haderslev
Telefon
Emailfjelstruparkiv@mail.tele.dk
OmrådeFjelstrup Sogn
Åbningstidertors 15-17
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Gram

Arkivnr.510-06
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv, Gram og Omegn
AdresseSlotsvej 9
6510 Gram
Telefon
Emailgramarkiv@grambynet.dk
OmrådeGram og Omegn
ÅbningstiderSept-april 1. man i md 19.30-21.30, og hver tirs 9-11
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Haderslev

Arkivnr.510-01
ArkivnavnHistorisk Arkiv for Haderslev Kommune
AdresseKløvervej 87 B
6100 Haderslev
Telefon74 34 78 00
Emailarkiv@haderslev.dk
OmrådeHaderslev Kommune
Åbningstiderman 14-18, tirs-tors 10-16 Kontortid: ma-to 9-16, fr 9-14
Hjemmesidewww.historiskarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Halk-Hejsager

Arkivnr.510-04
ArkivnavnHalk-Hejsager Lokalhistoriske Forening
AdresseHejsagervej 91
6100 Haderslev
Telefon74 57 12 91
Emailhalkhejsagerarkiv@outlook.dk
OmrådeHalk-Hejsager, Sode og Grarup
ÅbningstiderEfter aftale
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Hoptrup

Arkivnr.510-05
ArkivnavnHoptrup Sogns Lokalhistoriske Forening
AdresseHoptrup Skole, Hoptrup Hovedgade 62
6100 Haderslev
Telefon74 57 69 11
Emailhoptruparkiv@live.dk
OmrådeHoptrup Sogn
Åbningstidertors 14-16
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Højrup

Arkivnr.510-18
ArkivnavnHøjrup Sogns Lokalhistoriske Arkiv
AdresseSkolevej 2 Arnum
6510 Gram
Telefon
Emailhoejrup.sogn@gmail.com
OmrådeHøjrup sogn
Åbningstiderons i lige uger kl 13.30-16.00, samt efter aftale
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Jegerup

Arkivnr.510-07
ArkivnavnLokalhistorisk Forening for Jegerup sogn
AdresseJegerup Skole Bygaden 18 Jegerup
6500 Vojens
Telefon
Emailjegeruplokal@gmail.com
OmrådeDet tidl. Jegerup Sogn
Åbningstider1. man i md 19-21, 3. ons i md, eller efter aftale
Hjemmesidewww.jegeruplokal.dk
Facebook

Foto mangler

Maugstrup-Hjerndrup

Arkivnr.510-16
ArkivnavnLokalhistoriske Forening for Maugstrup, Kastvrå, Simmersted & Hjerndrup
AdresseHjerndrupvej 114
6070 Christiansfeld
Telefon24 93 10 69
Emailmail@staudemark.dk
OmrådeMaugstrup, Hjerndrup sogne, samt Kasvrå i Sommersted sogn
Åbningstider1. tors i md 19.30-21, undtaget juli
Hjemmesidewww.hjerndruparkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Moltrup-Bjerning

Arkivnr.510-08
ArkivnavnMoltrup-Bjerning Lokalhistoriske Forening
AdresseBramdrup Vestergade 7, Bramdrup
6100 Haderslev
Telefon
Emailmoltrup.bjerning@gmail.com
OmrådeMoltrup og Bjerning Sogne
ÅbningstiderEfter aftale
Hjemmesidewww.moltrup-sogn.dk
Facebook

Foto mangler

Oksenvad

Arkivnr.510-09
ArkivnavnLokalhistorisk Forening for Oksenvad Sogn og omegn
AdresseØsterlindetvej 5 Oksenvad
6560 Sommersted
Telefon
Emaillokalhistorie-oksenvad@mail.dk
OmrådeOksenvad Sogn og omegn
Åbningstider1. man i md 19-21 og 1. ons i md 14-17
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Sommersted

Arkivnr.510-10
ArkivnavnSommersted Sogns Lokalhistoriske Forening
AdresseVestermarksvej 2
6560 Sommersted
Telefon
Emailsommerstedslf@gmail.com
Område
Åbningstider1. man i md kl. 19 til 21, samt efter aftale
Hjemmeside
Facebook

Starup

Arkivnr.510-11
ArkivnavnStarup sogns lokalhistoriske Arkivforening
AdresseBjørnøvej 3 Starup
6100 Haderslev
Telefon74 52 41 95
Emailstaruparkiv@gmail.com
OmrådeSdr. Starup Sogn
Åbningstider
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Sønderjysk Skolemuseum

Arkivnr.43-01
ArkivnavnSønderjysk Skolemuseum
AdresseLertevej 10
6560 Sommersted
Telefon74 82 94 94
Emailskolemuseum@mail.dk
OmrådeSønderjylland
Åbningstidermaj-uge 42, tors-søn 13-17, vinterhalvår tirsdage 9-12 eller efter aftale
Hjemmesidewww.sonderjysk-skolemuseum.dk
Facebook

Foto mangler

Vilstrup

Arkivnr.510-13
ArkivnavnVilstrup Sogns Lokalhistoriske Forening
AdresseVilstrup Forsamlingshus Vilstrup Bysving 22A Sdr. Vilstrup
6100 Haderslev
Telefon
Emailvilstruplokalhistoriske@gmail.com
OmrådeVilstrup Sogn
Åbningstider1. tirs i md 19-21, tors 14-16. lukket på helligdage og hele juli måned
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Vojens

Arkivnr.510-14
ArkivnavnLokalhistorisk Forening for Vojens området
AdresseDanmarksgade 16
6500 Vojens
Telefon74 50 70 31 i åbningstiden
Emailinfo@vojens-arkiv.dk
OmrådeGl. Vojens Kommune
Åbningstidertirs19-21, tors 14-16. Lukket i juli
Hjemmesidewww.vojens-arkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Vonsbæk

Arkivnr.510-15
ArkivnavnLokalhistorisk Forening for Vonsbæk
AdresseVonsbæk Skole, Vonsbækvej 88
6100 Haderslev
Telefon24 21 70 20
Emailvivs.tn@gmail.com
OmrådeVonsbæk Sogn
Åbningstidertirs 15.30-17
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Aarøsund

Arkivnr.510-17
ArkivnavnÅrøsund Lokalhistorisk Arkivforening
AdresseÅrøsund medborgerhus Årøsund Havn 19
6100 Haderslev
Telefon26 33 45 81
Emailmc@hcprojekt.dk
OmrådeAarøsund og Omegn
Åbningstider
Hjemmesidewww.alhf.dk
Facebook

Foto mangler