Esbjerg Kommune

Bramming

Arkivnr.561-07
ArkivnavnBramming Byhistoriske Arkiv
AdresseMødestedet Skolegade 10. 1sal
6740 Bramming
Telefon7517 3920
Emailbram-byhist@mail.dk
OmrådeBramming sogn
Åbningstider Onsdag kl. 16-18 Lukket i juli
Hjemmesidewww.brammingby.dk
Facebook

Darum

Arkivnr.561-12
ArkivnavnDarum Sognearkiv
AdresseNørrebyvej 16 Store Darum
6740 Bramming
Telefon
Emailsognearkivet@darum.dk
OmrådeDarum sogn i Bramming Kommune
ÅbningstiderFra 1.okt - 31. marts, hver ons 19-21 (lukket i skoleferier). Sommerperiode 1. ons i måned 19-21 (lukket i skoleferier)
Hjemmesidewww.darumsognearkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Endrup-Vester Nykirke

Arkivnr.561-13
ArkivnavnEndrup-Vester Nykirke Lokalhistoriske Arkiv
AdresseMøllegårdsvej 1 Endrup
6740 Bramming
Telefon
Emailendrup.nykirke@gmail.com
OmrådeVester Nykirke sogn og Endrup by i tidl. Bramming Kommune, Ny Esbjerg Kommune
Åbningstider1. on i md 16-17 og efter aftale, lukket i juli
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Esbjerg Byhistoriske Arkiv

Arkivnr.561-01
ArkivnavnEsbjerg Byhistoriske Arkiv
AdresseTorvegade 47 Postboks 522
6701 Esbjerg
Telefon76 16 39 00
Emailbyhistoriskarkiv@esbjergkommune.dk
OmrådeEsbjerg Kommune (områder uden sognearkiver)
Åbningstiderman-ons 10-16, tors 10-17 og fre 10-13.30
Hjemmesidewww.eba.esbjergkommune.dk
Facebook

Farup

Arkivnr.561-18
ArkivnavnFarup Sogns Lokalhistoriske Arkiv
AdresseFarup Kirkevej 2
6760 Ribe
Telefon75 43 77 77
Emailfarupsognslokalarkiv@gmail.com
OmrådeFarup sogn i Ribe Kommune
Åbningstidertors i ulige uger 16-18
Hjemmesidewww.farupsogn.dk
Facebook

Foto mangler

Grimstrup

Arkivnr.561-15
ArkivnavnGrimstrup Sognearkiv
AdresseGrimstrup Skole Skovbrynet 2
6818 Årre
Telefon
Emailgrimstrupsognearkiv@yahoo.dk
OmrådeGrimstrup Sogn, Esbjerg/Varde kommune
Åbningstider1. ons i hver måned 15.00-17.00, samt efter aftale, juli lukket
Hjemmesidewww.grimstrupsognearkiv.dk
Facebook

Guldager

Arkivnr.561-02
ArkivnavnGuldager Sognearkiv
AdresseGuldager Skolevej 2 Guldager
6710 Esbjerg V
Telefon75 11 60 24
Emailmoghjb@esenet.dk
OmrådeGuldager sogn i Esbjerg Kommune
Åbningstider1. man i md 18.30-21 samt efter aftale
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Gørding

Arkivnr.561-17
ArkivnavnGørding Sognearkiv
AdressePlejecenter Østergården Nørremarken 23
6690 Gørding
Telefon
Emailgoerdingarkiv@mail.dk
OmrådeGørding sogn i Esbjerg Kommune
Åbningstider1. og 3. man i md samt efter aftale, juli lukket
Hjemmesidewww.gordingarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Historisk Samling fra Besættelsen

Arkivnr.13-12
ArkivnavnHistorisk Samling fra Besættelsestiden 1940-1945
AdresseTorvegade 45
6700 Esbjerg
Telefon65 50 42 50
Emailhenlu@sydvestjyskemuseer.dk
OmrådeHele Danmark
Åbningstiderman og ons 10-14, tirs 10-18
Hjemmesidewww.hsb.dk
Facebook

Foto mangler

Hjerting [Esbjerg]

Arkivnr.561-03
ArkivnavnHjerting Lokalarkiv
AdresseGl. Guldagervej 12 Hjerting
6710 Esbjerg V
Telefon
Emailhjertinglokalarkiv@bbsyd.dk
OmrådeHjerting sogn i Esbjerg Kommune
ÅbningstiderMandag 9-12 og hver 2. tirsdag i mdr. 19-21
Hjemmesidewww.hjertinglokalarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Hjortlund

Arkivnr.561-11
ArkivnavnHjortlund Sognearkiv
AdresseFårevej 16
6771 Gredstedbro
Telefon
Emailla@lahjortlund.dk
OmrådeHjortlund sogn i Ribe Kommune
Åbningstidersidste fre i md 14-17 og efter aftale
Hjemmesidewww.hjortlundsognearkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Hostrup

Arkivnr.561-04
ArkivnavnHostrup Sognearkiv
AdresseKokspang Fritidscenter Kokspangvej 54
6710 Esbjerg V
Telefon
Emailhostrupsognearkiv@bbsyd.dk
OmrådeHostrup sogn i Esbjerg Kommune
Åbningstider1. tors i md 19-21 samt efter aftale
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Hunderup

Arkivnr.561-14
ArkivnavnHunderup Sognearkiv
AdresseKjærgårdsvej 9 Hunderup
6740 Bramming
Telefon
Emailhunderupsognearkiv@gmail.com
OmrådeHunderup sogn i Bramming Kommune
Åbningstider1. ma i md 19.30-21.20 samt efter aftale, lukket juli
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Hviding

Arkivnr.561-09
ArkivnavnHviding Sognearkiv
AdresseEgecentret Ribevej 2, Egebæk
6760 Ribe
Telefon
Email
OmrådeHviding sogn i Ribe Kommune
Åbningstider1. man i md 15-17
Hjemmesidewww.hvidingsognearkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Jernved

Arkivnr.561-16
ArkivnavnJernved Gredstedbro Lokalarkiv
AdresseAktivitetshuset Kirkebakken 33
6771 Gredstedbro
Telefon26 67 11 07
Emailjernark@bbsyd.dk
OmrådeJernved sogn i Ribe Kommune
Åbningstider1. og 3. tirs i md 14-16, lukket i sommerferien
Hjemmeside
Facebook

Kalvslund

Arkivnr.561-20
ArkivnavnKalvslund Sognearkiv
AdresseØstervej 4 Kalvslund
6760 Ribe
Telefon75 43 71 07/51740294
Emailhaise1950@gmail.com
OmrådeRibe by
Åbningstider1.tirs md kl 14-17
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Ribe

Arkivnr.561-10
ArkivnavnRibe Byhistoriske Arkiv
AdresseSeminarieHuset Simon Hansens Vej 1
6760 Ribe
Telefon76 16 76 60
Emailribebyarkiv@esbjergkommune.dk
OmrådeRibe by
Åbningstidertirs 12-16, tors 13-17
Hjemmesidewww.rba.esbjergkommune.dk
Facebook

Seem

Arkivnr.561-19
ArkivnavnHistorisk Arkiv i Seem Sogn
AdresseVarmingvej 2
6760 Ribe
Telefon
Email
OmrådeSeem Sogn i Ribe Kommune
Åbningstider9-12 alle hverdage i skolernes åbningstid
Hjemmesidewww.seemsogn.dk
Facebook

Foto mangler

Skads

Arkivnr.561-06
ArkivnavnSkads Sognearkiv
AdresseSdr. Skadsvej 23
6705 Esbjerg Ø
Telefon76 10 01 27
Emailskadssognearkiv@mail.dk
OmrådeSkads sogn i Esbjerg Kommune
Åbningstiderma 14-16 samt efter aftale
Hjemmesidewww.sksa.dk
Facebook

Spandet

Arkivnr.561-23
ArkivnavnSpandet Sognearkiv
AdresseArnumvej 9 Spandet
6760 Ribe
Telefon
Emailspandetsognearkiv@mail.dk
OmrådeSpandet sogn i Ribe Kommune
Åbningstider1. man i md 19-20, lukket i juli
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Vejrup

Arkivnr.561-08
ArkivnavnVejrup Sognearkiv
AdresseVejrup Endrup Fritidscenter Skolevænget 5, Vejrup
6740 Bramming
Telefon
Email
OmrådeVejrup sogn i Bramming Kommune
Åbningstiderons 17-19
Hjemmesidewww.vejrupsognearkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Vester Nebel [Esbjerg]

Arkivnr.561-05
ArkivnavnVester Nebel Sognearkiv
AdresseSognehuset, Stokbrovej 18
6715 Esbjerg N
Telefon75 16 99 89
Emailhj@vnsa.dk
OmrådeVester Nebel sogn i Esbjerg Kommune
Åbningstidersidste to i md 18.30-20.30 samt efter aftale
Hjemmesidewww.vnsa.dk
Facebook

Foto mangler

Vester Vedsted

Arkivnr.561-21
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv for Vester Vedsted Sogn
AdresseVester Vedsted Byvej 55
6760 Ribe
Telefon75 44 51 79
Email
OmrådeVester Vedsted sogn i
Åbningstider2. ons i md 19-21
Hjemmesidewww.ral.lokalarkiver.dk
Facebook

Foto mangler

Vilslev-Jedsted

Arkivnr.561-22
ArkivnavnVilslev Jedsted Sognearkiv
AdresseVilslevvej 59, 1.
6771 Gredstedbro
Telefon51 96 64 73
Emailstighegn@bbsyd.dk
OmrådeVilslev sogn i Esbjerg Kommune
ÅbningstiderTirsdag 16-18, lukket i juli
Hjemmesidewww.bricksite.com/vilslevjedsted
Facebook