Varde Kommune

Agerbæk

Arkivnr.573-16
ArkivnavnAgerbæk Lokalhistorisk Arkiv
AdresseDebelvej 23
6753 Agerbæk
Telefon75 19 61 66
Emaillim@thiasen.com
OmrådeAgerbæk og Omegn
Åbningstider1. og 3. ons i md 13-15, samt efter aftale med kontakt
Hjemmesidewww.agerbaeklokalarkiv.dk
Facebook

Alslev

Arkivnr.573-06
ArkivnavnAlslev Sognearkiv
AdresseBredgade 39, 1. (indg. fra gaden) Alslev
6800 Varde
Telefon
Emailalslev.sognearkiv@gmail.com
OmrådeAlslev sogn i Varde Kommune
Åbningstiderman 18-20
Hjemmesidewww.alslevsognearkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Ansager

Arkivnr.573-10
ArkivnavnAnsager Lokalhistoriske Arkiv
AdresseStationsvej 3
6823 Ansager
Telefon29 92 68 23
Emailmail@ansager-arkiv.dk
OmrådeAnsager sogn, især Ansager og Kvie ejerlav
Åbningstiderons 14-16
Hjemmesidewww.ansager-arkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Billum

Arkivnr.573-02
ArkivnavnBillum Lokalhistoriske Arkiv
AdresseBillum Station, Kastanjevej 6 st.
6852 Billum
Telefon75 22 14 48
Emailarkiv@billum.dk
OmrådeBillum sogn i Varde Kommune
Åbningstidertors 9-12, samt efter aftale. i juli mdr kun efter aftale
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Blaabjerg

Arkivnr.573-11
ArkivnavnBlaabjerg Lokalhistoriske Arkiv
AdresseSønder Alle 21
6830 Nørre Nebel
Telefon75 28 71 18
Emaillhablaabjerg@godmail.dk
OmrådeLunde, Outrup, Kvong, Nørre Nebel, Lydum, Henne, Lønne sogne
Åbningstiderman 8.30-11.30, ons 14-17, samt 2. man i månederne okt.-maj kl 19-21
Hjemmesidewww.blaabjergarkiv.dk
Facebook

Blåvandshuk

Arkivnr.573-12
ArkivnavnBlåvandshuk Lokalhistoriske Arkiv
AdresseKirkegade 3
6840 Oksbøl
Telefon75 27 15 48
Emailblaoks@turbopost.dk
OmrådeHo, Oksby og Aal Sogne, tidligere Blåvandshuk kommune
ÅbningstiderTirsdag, onsdag og torsdag kl. 9:00 til 11:00 samt efter aftale. Sommerlukket juli måned
Hjemmesidewww.blaavandshuk-arkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Fåborg [Varde]

Arkivnr.573-15
ArkivnavnFåborg Lokalhistoriske Arkiv
AdresseMøllevej 1 Fåborg
6818 Årre
Telefon
Emailfaaborg-lokalarkiv@bbsyd.dk
OmrådeFåborg Vrenderup
Åbningstider1. tirs i md 14-17
Hjemmesidewww.faaborg-lokalhistoriskarkiv.dk
Facebook

Horne [Varde]

Arkivnr.573-04
ArkivnavnHorne Sogns Lokalhistoriske Arkiv
AdresseHornelund 27, 1. Horne
6800 Varde
Telefon
Emailhornesognearkiv@gmail.com
OmrådeDet tidl. Horne sogn i Varde Kommune
Åbningstider1. og 3. tirs i md 14-17, lukket i juli
Hjemmesidewww.hornesognearkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Janderup

Arkivnr.573-03
ArkivnavnJanderup Lokalhistoriske Arkiv
AdresseAktivitetshuset Nybrovej 32
6851 Janderup
Telefon21 96 31 30
Emailinfo@janderup-lokalarkiv.dk
OmrådeJanderup sogn i Varde Kommune
Åbningstiderman 9-12 (september-juni) eller efter aftale
Hjemmesidewww.janderup-lokalarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Næsbjerg

Arkivnr.573-17
ArkivnavnNæsbjerg Sognearkiv
AdresseTroesmosevej 4 Næsbjerg
6800 Varde
Telefon
Emailnaesbjergsognearkiv@hotmail.com
OmrådeNæsbjerg Kommune/Sogn
Åbningstider1. tors i md 14-16
Hjemmeside
Facebook

Skovlund

Arkivnr.573-09
ArkivnavnSkovlund Sognearkiv
AdresseSolbakken 2 B Skovlund
6823 Ansager
Telefon
Emailniwich@bbsyd.dk
OmrådeSkovlund sogn
Åbningstidertirs14-17, tors 19-21
Hjemmeside
Facebook

Thorstrup

Arkivnr.573-05
ArkivnavnThorstrup Sognearkiv
AdresseBirgittegården Falkevej 4, Sig
6800 Varde
Telefon75 26 47 08
Emailtsarkiv@hotmail.com
OmrådeThorstrup sogn i Varde Kommune
Åbningstidersidste ti i md 19.30-22
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Tistrup-Hodde

Arkivnr.573-08
ArkivnavnTistrup-Hodde Lokalhistoriske Arkiv
AdresseSøndergade 38
6862 Tistrup
Telefon75 29 92 80
Emailtistruparkiv@bbsyd.dk
OmrådeTistrup-Hodde Sogne
Åbningstider1. tirs i md kl. 14-17
Hjemmeside
Facebook

Varde

Arkivnr.573-01
ArkivnavnVarde Lokalhistoriske Arkiv
AdresseRådhuset Torvet 7
6800 Varde
Telefon75 22 37 74
Emailinfo@vardelokalhistoriskearkiv.dk
OmrådeVarde by og Varde landsogn i Varde Kommune
Åbningstidermandag-fredag kl. 10-12
Hjemmesidewww.vardelokalhistoriskearkiv.dk
Facebook

Vester Starup

Arkivnr.573-13
ArkivnavnVester Starup Sogns Lokalhistoriske Arkiv
AdresseVinkelvej 2
7200 Grindsted
Telefon
Emailarkivstarup@gmail.com
OmrådeVester Starup Sogn
Åbningstider1. og 3. tirs i md. 14-16
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Ølgod-Strellev

Arkivnr.573-07
ArkivnavnØlgod-Strellev Lokalhistoriske Arkiv
AdresseVestergade 7
6870 Ølgod
Telefon30 32 25 15
Emailarkivolgod@hotmail.com
OmrådeØlgod og Strellev sogne
Åbningstiderti kl. 14-17
Hjemmesideolgodlokalarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Øse

Arkivnr.573-14
ArkivnavnØse Sognearkiv
AdresseSolhøjvej 3
6800 Varde
Telefon75 29 82 12
Email
OmrådeØse sogn
Åbningstider1. tirs hver md samt efter aftale
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Årre

Arkivnr.573-18
ArkivnavnÅrre Lokalhistoriske Arkiv
AdresseSkolegade 25
6818 Årre
Telefon75 19 28 40
Emailaarrelokal@hotmail.com
OmrådeÅrre sogn
Åbningstiderapr/sept: 1. tors i md 15-17 okt/mar: hver tors 15-17
Hjemmesidewww.aarelokalhistorie.dk
Facebook

Foto mangler