Horsens Kommune

Brædstrup

Arkivnr.615-01
ArkivnavnBrædstrupegnens Hjemstavnsforening
AdresseØstergade 9
8740 Brædstrup
Telefon
Emailhjemstavn@mail.dk
OmrådeSønder Vissing, Voerladegård, Grædstrup, Brædstrup, Føvling, Tønning, Træden, Tyrsting, Nim og Underup sogne
Åbningstidertors 13.30-18
Hjemmesidewww.braedstruparkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Gedved

Arkivnr.615-03
ArkivnavnGedved Egnsarkiv
AdresseKirkevej 5A
8751 Gedved
Telefon75 66 57 80
Emailgedved-egnsarkiv@mail.dk
OmrådeØstbirk-Yding, Kattrup-Tolstrup, Ørridslev-Vedslet og Lundum sogne i Horsens Kommune
Åbningstiderman 13-17.30, lukket juli
Hjemmesidewww.gedved-egnsarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Horsens

Arkivnr.615-02
ArkivnavnByarkivet i Horsens
AdresseTobaksgården 12
8700 Horsens
Telefon75 61 09 22
Emailbyarkivet@horsens.dk
Område
Åbningstider
Hjemmesidewww.byarkivet-horsens.dk
Facebook

Foto mangler

Horsens Idrætsarkiv

Arkivnr.13-11
ArkivnavnHorsens Idrætsarkiv
AdresseGasvej 21, 1. sal
8700 Horsens
Telefon29 77 67 01 i åbn. Tid
Emailmail@horsensidraetsarkiv.dk
Område
Åbningstidertirs 9-15 og søndag 11-14
Hjemmesidewww.horsensidraetsarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Sejet

Arkivnr.615-07
ArkivnavnSejet Lokalhistoriske Arkiv
AdresseSejet Skolen Gl. Byvej 31
8700 Horsens
Telefon21 69 73 54
Emailejdalfrandsen@yahoo.dk
OmrådeEn del af Uth sogn
Åbningstiderman 13-15 i skoleåbningstiden
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Stensballe

Arkivnr.615-06
ArkivnavnStensballe Lokalhistoriske Arkiv
AdresseBrådhusvej 50
8700 Horsens
Telefon
Emailstensballearkiv@gmail.com
OmrådeVær Nebel Sogne med fokus på Stensballe by
Åbningstider1. man i md. 18-19, ikke juni/juli/aug. samt efter aftale
Hjemmesidewww.stensballe-arkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Åes-Gangsted-Søvind

Arkivnr.615-04
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv for Aaes, Gangsted og Søvind
AdresseRavnebjerget 12 Søvind
8700 Horsens
Telefon75 65 96 91 i åbningstiden
Emailarkivsovind@post.tele.dk
OmrådeGangsted og Søvind sogne i Gedved Kommune
Åbningstidertirs 14-17, lukket i skoleferierne
Hjemmesidewww.lokalhistoriskarkivsovind.dk
Facebook

Foto mangler