Herning Kommune

Aulum-Haderup

Arkivnr.657-10
ArkivnavnAulum-Haderup Lokalhistoriske Arkiv
AdresseKulturhuset, Markedspladsen 1
7490 Aulum
Telefon51702942
Emailbibhmj@herning.dk
OmrådeAulum-Haderup gl. Kommune
ÅbningstiderMandag 13-17 eller efter aftale
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Gjellerup

Arkivnr.657-01
ArkivnavnLokalhistorisk Samling for Gjellerup Sogn
AdresseHøjgade 2 C Hammerum
7400 Herning
Telefon96 28 88 60
Emailarkivgjellerup@herning.dk
OmrådeGjellerup sogn i Herning Kommune
Åbningstidertors 16-18
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Herning

Arkivnr.657-02
ArkivnavnDet Lokalhistoriske Arkiv i Herning
AdresseMuseumsgade 32 st.
7400 Herning
Telefon96 28 88 56/51702941
Emailarkivherning@herning.dk
OmrådeHerning Kommune
ÅbningstiderTirsdag 9-13 og torsdag 15-18 samt efter aftale
Hjemmesidewww.herningbib.dk/lokalhistorie
Facebook

Foto mangler

Kibæk

Arkivnr.657-13
ArkivnavnKibæk Lokalhistoriske Arkiv
AdresseAlhuset Kastanjealle 27
6933 Kibæk
Telefon
Emailarkivkibaek@herning.dk
OmrådeAssing sogn i Ny Herning Kommune
Åbningstidertirs 15-17, lukket i juli
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Sdr. Felding

Arkivnr.657-15
ArkivnavnSdr. Felding Lokalhistoriske Arkiv
AdresseTømmergården 14
7280 Sdr. Felding
Telefon
Email
OmrådeSdr. Felding sogn i Aaskov Kommune
ÅbningstiderHver tors15.30-17.30, der er lukket i skolernes ferie.
Hjemmesidewww.sdrfelding.dk
Facebook

Foto mangler

Skarrild-Karstoft

Arkivnr.657-14
ArkivnavnSkarrild-Karstoft Museum og Lokalarkiv
AdresseHovedgaden 40 Skarrild
6933 Kibæk
Telefon
Emailarkivskarrild@herning.dk
OmrådeSkarrild sogn i Herning Kommune
Åbningstidersøn 14-16 eller efter aftale. Lukket fra 20 dec. - 31 jan.
Hjemmesidewww.skarrild.dk
Facebook

Foto mangler

Skibbild-Nøvling [Herning]

Arkivnr.657-06
ArkivnavnSkibbild-Nøvling Lokalhistoriske Arkiv
AdresseBurgårdsvej 8
7480 Vildbjerg
Telefon97 13 31 29
Emailarkivnoevling@herning.dk
OmrådeNøvling sogn
Åbningstiderman 14-17 eller efter aftale
Hjemmesidewww.skibbild-noevling.dk
Facebook

Foto mangler

Sunds

Arkivnr.657-04
ArkivnavnSunds Lokalhistoriske Arkiv
AdresseSunds Hovedgade 50 (I biblioteket)
7451 Sunds
Telefon
Emailarkivsunds@herning.dk
OmrådeSunds, Simmelkær, Ilskov sogne
ÅbningstiderMandag fra kl. 14-16. Lukket i skolernes ferie
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Timring

Arkivnr.657-07
ArkivnavnLokalarkivet for Timring Sogn
AdresseBurgårdsvej 8
7480 Vildbjerg
Telefon51 50 07 97/97 13 19 64
Emailarkivtimring@herning.dk
OmrådeTimring-Tiphede Sogn
Åbningstiderman 15-17 og eller lukket i skoleferier
Hjemmeside
Facebook

Vildbjerg

Arkivnr.657-12
ArkivnavnLokalarkivet for Vildbjerg Sogn
AdresseBurgårdsvej 8
7480 Vildbjerg
Telefon29 83 46 14
Emailarkivvildbjerg@herning.dk
OmrådeVildbjerg sogn i Herning Kommune
ÅbningstiderMandag 15-17 Lukket i skoleferierne
Hjemmesidewww.vildbjergarkiv.info
Facebook

Vind

Arkivnr.657-08
ArkivnavnVind Lokalhistoriske Arkiv
AdresseHolstebrovej 20
7500 Holstebro
Telefon97 43 01 15
Emailarkivvind@herning.dk
OmrådeVind sogn
ÅbningstiderOnsdage 14.00 - 17.00, eller efter aftale
Hjemmesidewww.vindlokalarkiv.dk
Facebook

Foto mangler

Vinding [Herning]

Arkivnr.657-11
ArkivnavnLokalhistorisk Arkiv for Vinding Sogn
AdresseKultur- og Idrætscenteret, Vognstrupvej 11
7550 Sørvad
Telefon
Emailarkivvinding@herning.dk
OmrådeVinding sogn i Trehøje Kommune
Åbningstider1. tirs i md. 19-21, øvrige tirs 15-17
Hjemmeside
Facebook

Foto mangler

Ørnhøj

Arkivnr.657-09
ArkivnavnØrnhøj Lokalhistoriske Arkiv
AdresseSøndermarksvej 5
6973 Ørnhøj
Telefon42 40 28 30
Emailarkivornhoj@herning.dk
OmrådeØrnhøj Abildå
ÅbningstiderFra 01-03 til 29-11 - søndag kl. 14:00 til 16:00 Fra 01-12 til 29-02 tirsdag kl. 13:00-15:00
Hjemmesidewww.ornhoj-arkiv.dk
Facebookwww.facebook.com/OrnhojLokalarkiv/

Foto mangler

Ørre-Sinding

Arkivnr.657-05
ArkivnavnØrre-Sinding Sognearkiv
AdresseSkoletoften 7, Sinding
7400 Herning
Telefon97 28 79 41
Emailos-sognearkiv@c.dk
OmrådeØrre, Sinding sogne i Herning Kommune
Åbningstiderman17-19 Bemærk: Alt post fremsendes til Wagn Christensen,Nøvlingvej 14, Sinding, 7400 Herning
Hjemmesidewww.sinding-oerre-midtpunkt.dk
Facebook

Foto mangler